W ramach aktualnego programowania mieszkańcy naszego powiatu będą mogli skorzystać z wielu możliwości pozyskania środków finansowych na swoje inicjatywy. Poznajmy je bliżej!
Co dla rozwoju przedsiębiorczości?
Dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej przewidziano działanie nr 1.6 Zwiększenie oferty spędzenia czasu wolnego, integracji i rozwoju lokalnej społeczności i turystów – podejmowanie pozarolniczej działalności gospodarczej, w ramach którego przy 65% poziomie dofinansowania będzie można pozyskać środki w kwocie do 120 000,00zł na podjęcie nowej działalności gospodarczej.
Dla osób fizycznych, które już minimum rok prowadzą działalność gospodarczą przewidziano działanie nr 1.7 Zwiększenie oferty spędzenia czasu wolnego, integracji i rozwoju lokalnej społeczności i turystów – rozwijanie pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach którego przy 65% poziomie dofinansowania będzie można pozyskać środki w kwocie do 150 000,00zł na rozszerzenie dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej.
Na co można w ramach tych przedsięwzięć pozyskać środki ?
Wszystkie działania związane ze zwiększeniem oferty spędzania czasu wolnego, integracji i rozwoju lokalnej społeczności i turystów, np.: siłownie, niepubliczne szkoły muzyczne, usługi w zakresie zajęć plastycznych, tanecznych, sportowych, robotyka, oferta kulturalna, restauracje itp..
Alokacja środków na powyższe działania to 2 160 000,00zł.
Co dla rolników?
Dla rolników przewidziano dwa przedsięwzięcia: 1.13 Zagrody edukacyjne oraz 1.14 Gospodarstwa agroturystyczne. W obu przypadkach wysokość dofinansowania wynosi 85% a maksymalna kwota dofinansowania to 150 000,00zł.
Wnioskodawcą musi być: rolnik lub domownik rolnika będący właścicielem gospodarstwa w którym prowadzona jest działalność rolnicza.
Zagroda edukacyjna w gospodarstwie rolnym, co to takiego?
Jest to inicjatywa edukacyjna w ramach, której właściciele małych gospodarstw będą mogli przyjmować dzieci i młodzież w ramach programów szkolnych i aktywności pozaszkolnej, realizując cele edukacyjne związane z produkcją roślinną, zwierzęcą, przetwórstwem, świadomością ekologiczną i konsumencką, dziedzictwem kultury materialnej wsi, tradycyjnymi zawodami, rękodziełem i twórczością ludową.
W ramach utworzenia nowej Zagrody edukacyjnej wnioskodawca musi dostosować swoje małe gospodarstwo rolne do świadczenia usług edukacyjnych zgodnie ze standardami OSZE (Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych), założyć realizację przynajmniej dwóch celów edukacyjnych OSZE, uzyskać pozytywną opinię wojewódzkiego koordynatora OSZE pod kątem spójności ze standardami OSZE oraz zadeklarować przystąpienie do OSZE prowadzonej przez CDR O/Kraków najpóźniej w dniu złożenia wniosku o płatność.
W przypadku rozwoju istniejącej Zagrody edukacyjnej i realizującej już więcej niż 3 cele edukacyjne w standardach OSZE operacja powinna polegać na modernizacji tego gospodarstwa w celu podniesienia standardów świadczonych usług w zakresie realizowanych celów edukacyjnych.
Gospodarstwo agroturystyczne, jakie warunki?
Operacja obejmująca stworzenie nowego Gospodarstwa agroturystycznego powinna polegać na dostosowaniu małego gospodarstwa rolnego do świadczenia usług polegających na wynajmowaniu pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczeniu innych usług związanych z pobytem turystów, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo przedsiębiorców oraz art. 35 ust. 3 ustawy o usługach hotelarskich. Wnioskodawca do wniosku załącza koncepcję wdrożenia systemu kategoryzacji WBN (Wiejska Baza Noclegowa) oraz zakłada przystąpienie do lokalnej, regionalnej lub ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej kwaterodawców wiejskich nie później niż w dniu złożenia wniosku o płatność.
W przypadku istniejącego Gospodarstwa agroturystycznego operacja polega na rozszerzeniu istniejącej oferty oraz deklaracji wnioskodawcy o przystąpieniu do lokalnej, regionalnej lub ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej kwaterodawców wiejskich nie później niż w dniu złożenia wniosku o płatność. operacja ma zakładać realizację koncepcji wdrożenia systemu kategoryzacji WBN, poprzez podwyższenie lub poszerzenie zakresu jakości świadczonych usług związanych z pobytem turystów.
A co z grantami?
W ramach realizacji nowej LSR nie mogło zabraknąć cieszących się dużą popularnością w poprzedniej perspektywie GRANTÓW. Zaplanowano 4 projekty grantowe:
- 1.2 Rozwój pasji i talentów,
- 1.4 Kształtowanie tradycji i korzystanie z kultury, w tym w nowoczesnych formach,
- 1.5 Zachowanie dziedzictwa lokalnego, oraz
- 1.10 Innowacyjne inicjatywy na rzecz łączenia pokoleń, w tym cyfrowe.
Wszystkie granty będą finansowe w 100%, a maksymalna kwota dofinansowania to 20 000,00zł. Całkowity budżet przewidziany na granty to 2 400 000,00zł..
Wnioskodawcami mogą być: Stowarzyszenia, KGW, OSP, itp..
Projekty grantowe są skierowane do wszystkich mieszkańców LGD. Mają realnie wpływać na zachowania dziedzictwa kulturowego, kulinarnego, przyrodniczego i historycznego, min.: poprzez włączenie seniorów, integrację, wzmocnienie i umożliwienie aktywności społecznej, wzrostu sposobów spędzania czasu wolnego, samorozwoju i rekreacji oraz przedłużenia różnorodnej aktywności.
Dodatkowo w ramach grantów będzie możliwość: zakupu wyposażenia i rzeczy niezbędnych do realizacji operacji, takich jak wyposażenie biurowe, rzeczy do prowadzenia zajęć, itp..
A infrastruktura? TAK ale tylko dla JSFP.
W ramach rozwoju infrastruktury na terenie naszego powiatu zaplanowano przedsięwzięcie 1.1 Rozbudowa oferty infrastruktury publicznej umożliwiającej rozwój pasji i talentów. Za pośrednictwem pozyskanych środków samorządy (sektor publiczny) będą mogły stworzyć/zmodernizować ogólnodostępną, małą infrastrukturę publiczną służącą rekreacji, sportowi i zwiększaniu możliwości spędzania czasu wolnego (np. place zabaw, siłownie plenerowe, skateparki, parki do parkoura, street workout parki, parki linowe, piaskownice, miejskie i wiejskie tereny rekreacyjne o połączonych formach rekreacji, ścieżki edukacyjne, remonty, przebudowy, itp.).
Alokacja środków na ten cel to 4 000 000,00zł. Maksymalna kwota dofinansowania na jeden wniosek to 500 000,00zł.. Refundacja środków w wysokości 65%.
Wisienka na torcie – czyli operacje własne…
Nasza LGD w tym programowaniu postanowiła po raz pierwszy wejść w tzw. projekty własne. Są to specyficzne wnioski, o które wnioskuje LGD i w całości je realizuje. Zaplanowano takie przedsięwzięcia jak:
- 1.9 Kształtowanie liderów życia publicznego i społecznego,
- 1.11 Budowanie partnerskich relacji organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, oraz
- 1.12 Rozwój osobisty – integracja (skierowany do kobiet).
Operacje własne mają na celu przede wszystkim aktywizację mieszkańców poprzez zwiększenie ich zaangażowania się w życie publiczne i społeczne, pobudzenie ich do działania oraz do tworzenia nowych inicjatyw nie tylko jako jednostka, ale również poprzez budowanie lokalnych partnerstw. Wymiana doświadczeń, motywacja, wsparcie, nauka oraz integracja to główne cele tych przedsięwzięć, w których Zarząd oraz pracownicy LGD będą czynnie uczestniczyć na każdym etapie realizacji wniosku.
Na operacje własne przewidziano 680 000,00zł.
Podsumowanie
Powyższe informacje są oczywiście tylko małą częścią tego co zawiera LSR, ale na ich podstawie można stwierdzić, że to co przygotowaliśmy dla mieszkańców jest bardzo atrakcyjne i różnorodne, tym bardziej, że to na podstawie Państwa propozycji w ramach konsultacji społecznych w okresie tworzenia została opracowana Lokalna Strategia Rozwoju.
Zachęcamy do współpracy i kontaktu.
Pierwsze nabory już w 2025 roku.