XIII Jarmark Agroturystyczny w Tokarni

W niedzielę 3 czerwca br. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Jędrzejowska – Gryf” wraz z Kołami Gospodyń Wiejskich  już po raz dziesiąty reprezentowało powiat jędrzejowski na XIII Świętokrzyskim Jarmarku Agroturystycznym w Tokarni. Na stoisku LGD można było zaopatrzyć się w materiały promocyjno – informacyjne. W tym roku nasz powiat reprezentowały KGW z: Ignacówki, Wolicy, Staniowic oraz z Korytnicy. Jedynym z głównych elementów jarmarku był kolejny już konkurs kulinarny, który tym razem odbywał się pod hasłem „Ziółka i zioła ze świętokrzyskiego sioła”. Do rywalizacji przystąpiły zespoły i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu całego województwa świętokrzyskiego. W ogromnej większości zespoły tworzyły Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które do Tokarni przywiozły ze sobą najlepsze domowe i regionalne specjały. Komisja, której przewodniczył pan Jacek Kowalczyk, Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim musiała spróbować wyrobów ze wszystkich 35 stoisk, dlatego w wyborze najlepszego dania nie miała łatwego zadania. Jedną z atrakcji kulinarnych był tort z pokrzyw  z poziomkami, przygotowany przez gospodynie z Wolicy.Ostatecznie najlepszymi potrawami jarmarku wybrano:     1. Koło Gospodyń z Kozubowa za zupę z lubczyku, 2. Korytniczanki za polędwicę zawijaną z ziołami, 3. Gmina Bałtów za ziołowe pierożki  z płynnym żółtkiem.

W trakcie imprezy można też było zadbać o zdrowy wypoczynek dla całej rodziny,                       a panie, mogły wykonać bezpłatne badania cytologiczne w cytobusie. Przygotowano również wiele atrakcji dla najmłodszych.

Podczas XIII Świętokrzyskiego Jarmarku Agroturystycznego w Parku Etnograficznym   w Tokarni na scenie można było usłyszeć Kapelę Stefana Wyczyńskiego z Lubczy, zespół Kielecczyzna, a także inne zespoły ludowe. Gwiazdą imprezy była wokalistka Cleo z zespołem.